دوربین مدار بسته دید در شب به کلیه دوربین هایی که از نور مادون قرمز برای تشخیص تصاویر در تاریکی استفاده می کنند گفته میشود.

معمولا تعدادی LED با تکنولوژی اینفرارد IR جهت تامین نور مادون قرمز در اطراف لنز این دوربین ها نصب میشود و بوسیله یک سنسور، این LED ها یا همان چراغ مادون قرمز در تاریکی روشن می شوند. نوع دیگری که به تازگی در دوربین ها دیده می شود مدل ARRAY می باشد که بجای آن همه LED  دو یا سه ARRAY جایگزین می شوند و نور بسیار خوبی هم دارند. نور این LED ها و ARRAY ها به صورت عادی قابل رویت نمیباشد و فقط دوربین توسط سنسور تشخیص نوری که دارد میتواند آن را تشخیص دهد. امروزه اکثر دوربین های مدار بسته داری سیستم دید در شب می باشند.

IRCAM

نحوه کار دوربین دید در شب

در کل امواج نوری که از سمت ال ای دی ها ساطع می شود باید به یک نقطه مثل دیوار یا زمین برخورد کند تا بازتاب آن به دوربین برگردد و تصویر واضحی به ما بدهد . پس همیشه با توجه به برد مسافتی که LED ها یا ARRAY  ها دارند ، سر دوربین را رو به زمین یا به نقطه ای بگیرید تا این بازتاب به خوبی انجام شود. گفتنی است که باید حد اعتدال رعایت شود مثلا نباید دوربین را به سمت دیواری که در فاصله دو متری دوربین است قرار دهیم ، چرا که نور بسیار زیادی برمیگردد و تصویر باز هم خراب می شود . پس وقتی برد مفید دید درشب دوربین شما مثلا 30 متر است سعی کنید در حدود فاصله ی 15 متری تنظیم کنید تا نوری که ساطع می شود در حدود 15 متری به محلی بازتاب پیدا کند و به دوربین برگردد. امیدوارم که خوب متوجه شده باشید چرا که این گفته های بنده برای بستن بیش از هزاران دوربین مداربسته ای است که انجام دادم.

 فاصله دید درشب

 با توجه به نوع دوربین و محلی که قرار است ، تعداد ال ای دی ها یا ARRAY افزایش می یابد ، مثلا در کیس های کوچکی که تعداد 24 LED وجود دارد برد مفیدی که تصویر دید در شب بخوبی نمایش داده می شود حدود 10 متر می باشد ، حال هر چه تعداد این LED یا ARRAY ها بیشتر باشد و بخوبی طراحی و پیاده سازی شده باشد کیفیت به مراتب بالا تر می رود.

 گاها دیده شده که دو ARRAY  که روی یک دوربین با برد سونی قرار گرفته اند ؛ تصویر به مرابت بهتری را در شب نسبت به 36 LED همین برد نشان می دهند.

اگر دید در شب دوربین ضعیف بود چه کنیم ؟

 بهترین پیشنهاد برای رفع این مشکل این است که در مسیر دوربین لامپ یا لامپ هایی قرار دهیم که تصویر ما رنگی شده و کیفیت لازم را بدست آورد ؛ برخی مدل ها با یک لامپ کم مصرف که در بخشی از تصویرشان باشد بخوبی تصویر رنگی تحویل می دهند ( برد سونی ) و برخی دیگر هم نیاز به دو لامپ در مسیر یا یک پروژکتور بالای سر خود دارند ، پس با توجه به دوربین خود و در زاویه ای که قرار است تصویر بگیرید یک نور قوی قرار دهید ، حتما لازم نیست که این منبع نور جلوی دوربین باشد همانطور که گفته شد یک پروژکتور که دقیقا بالای سر دوربین و در همان جهت بتابد به مراتب تصویر بسیار بهتری را نمایان می کند.

 پیشنهاداتی برای خرید دوربین دید درشب :

اگر برای محیط هایی که رفت و آمدهای شب بالا و بسیار مهم است دوربین می خواهید ، سعی کنید هزینه کنید و یک دوربین با برد سونی و دید درشب ARRAY دار بگیرید و اگر امکان دارد از دوربین های برند تهیه کنید چرا که مسلما کیفیت بسیار بالاتری بخصوص در شب دارند و از بسیاری از دوربین های درجه 2 تصویر بهتری در شب دارند.

 تجربه ثابت کرده که دوربین هایی که دور LED های آنها قاب شیشه ای قرار دارد کمی با مشکل انعکاس روبرو هستند ؛ پس حتما توجه کنید تا اگر هم چنین مدلی را می خرید حتما از یک برند خوب تهیه کنید تا گارانتی هرگونه مشکل را پذیرا باشد.