انواع نویز در دوربین های مداربسته چیست ؟

 • نویز الکترونیکی:

این نویز معمولا به صورت نقاط ریز رنگی در تصویر نشان می دهد. و به دلیل تقویت بیش از حد سیگنال تصویر در نور کم به وجود می آید ، پس دلیل اصلی به وجود آمدن نویز الکترونیکی در دوربین های مداربسته کم بودن نور در تصویر یا کم بودن حساسیت چیپ تصویر دوربین است.برای رفع این مشکل شما باید نور محیط نصب دوربین را افزایش دهید و یا از دوربین هایی استفاده کنید که حداقل نور مورد نیاز آنها کمتر باشد و یا کاهش دهنده نویز( DNR) به صورت دیجیتال داشته باشد.

Image result for ‫نویز الکترونیکی‬‎

 • نویز الکترومغناطیسی:

این نویز خود را معمولا به صورت خطوط یا موج در تصویر دوربین نشان می دهد. گاهی این امواج در طول صفحه تصویر حرکت می کنند.این نوع نویز می تواند به علت تاثیر امواج الکترومغناطیسی بر روی دوربین یا افت شدید سیگنال تصویر در طول انتقال به وجود آید.

انواع نویز در دوربین های مداربسته

روش های الکترومغناطیسی

 • درست وصل نشدن فیش ها و اتصالات :

در صورتی که هادی کابل به خوبی به فیش شما متصل نشده باشد سیگنال شما با افتی شدید به نمایشگر خواهد رسید که خود را به صورت نویز در تصویر نشان می دهد. برای رفع این مشکل سعی کنید فیش های را تعویض و کاملا دقیق وصل کنید.

Image result for ‫درست وصل نشدن فیش ها و اتصالات‬‎

 • مشکل در منبع تغذیه:

منبع تغذیه یا آداپتور شما هم می تواند یکی از دلایل ایجاد نویز در تصویر دوربین های شما باشد. در صورتی که امواج ولتاژ خروجی آداپتور زیاد تر از استاندارد باشد این امواج در تصویر خروجی دوربین شما تاثیر خواهند گذاشت.

Image result for ‫مشکل در منبع تغذیه‬‎

 • عبور کابل از نزدیکی منابع الکترومغناطیسی :

عبور کابل های تصویر از نزدیکی منابع الکترومغناطیسی مانند کابل های برق، ترانس های برق، موتورهای و … می تواند نویز زیادی در تصویر شما ایجاد کند.در طول کابل کشی حتما باید توجه داشته باشید، کابل شما تا جای ممکن از چنین منابعی دور باشد.سعی کنید برای انتقال کابلهای از سینی و یا داکت جداگانه استفاده کنید تا با کابل های برق هم مسیر نباشند. به ویژه در مسیرهای طولانی تاثیر خیلی زیادی دارد.

Image result for ‫عبور کابل از نزدیکی منابع الکترومغناطیسی‬‎

 • طولانی شدن مسیرهای کابل کشی:

در صورتی که مسیر کابل های شما طولانی شده سعی کنید از کابلی با بالاترین کیفیت شیلد و مغزی استفاده کنید و یا از سری های پیشرفته تر از کابل تصویر استفاده کنید.در صورت طولانی شدن زیاد کابل همچنین می توانید از ویدئو بالن برای تقویت سیگنال تصویر استفاده کنید.

Image result for ‫طولانی شدن مسیرهای کابل کشی‬‎

 • گرما و حرارت بالا :

همانطور که میدانید گرمای هوا مقاوت الکتریکی هادی ها را افزایش می دهد و با گرم شدن بیشتر میزان افت سیگنال شما در طول مسیر بیشتر خواهد شد.سعی کنید کابلهای خود را دور از تابش مستقیم خورشید و گرمای زیاد هوا انتقال دهید.

Image result for ‫گرما و حرارت بالا‬‎

چطور نویز سیستم مداربسته خود را برطرف کنم؟

 • از ساده ترین روش ها شروع کنید. BNCهای خود را بررسی کنید
 • منبع تغذیه دوربین نویز دار را بررسی کرده و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.
 • تمامی دستگاه های خود را در صورت برخورد بدنه دوربین یا فیش ها به فلزات آن قسمت را عایق کنید.
 • در صورت برطرف نشدن مشکل باید مسیر کابل کشی خود را عوض کنید یا از ویدئو بالون استفاده کنید.

آیا دوربین ها تحت شبکه هم مشکل نویز در تصویر را دارند؟

مشکل نویز در دوربین های تحت شبکه به دلیل نحوه ارسال و دریافت اطلاعات و مقاومت بسیار بالاتر آنها نسبت به نویزهای الکترومغناطیسی به وجود نمی آیدو در صورت بروز مشکل هم به جای وجود نویز در تصویر شما با کاهش سرعت در ارسال اطلاعات یا رو به رو خواهید شد.

Image result for ‫آیا دوربین ها تحت شبکه هم مشکل نویز در تصویر را دارند‬‎